خازن کولری

خازن کولرگازی چیست؟

تمامی خازن‌ها (Capacitor) در یک مدار الکتریکی کار ذخیره برق و آزادسازی آن را برعهده دارند.

خازن‌ها بسته به ابعاد تحمل و ظرفیتشان متغیر می‌باشد یعنی خازن‌ها بزرک تر معمولاً توانایی تحمّل بار و ظرفیت ذخیره‌ی بیشتری دارند. از خازن‌ها برای کولر گازی استفاده و استفاده آن بسیار ضروری می باد چراکه کولر گازی برای کمپرسور نیاز به خازن دارد زیرا بعضی از کمپرسورها در کولر گازی به پالس الکتریکی‌ای معادل ۳ تا ۵ برابر حالت عادی، برای شروع به کار نیاز دارند. خازن‌های استارت برای کمپرسور کولر گازی و بالا بردن پالس کمک می‌کند و همچنین برای موتور های الکتریکی دیگر مانند فن دستگاه از خازن‌های کوچک‌تری استفاده می شود.

چه تعداد خازن در کولر گازی قرار می‌گیرد و خازن کولر گازی چه کاربردی دارد؟

اکثر کولرهای گازی ویا تمامی کولرهای گازی در قسمت پنل داخلی آن‌ها یک موتور فن وجود دارد که عملکرد گردش هوا را در داخل برعهده دارد. همین زور یک موتور فن کندانسور در قسمت بیرونی دارد که هوای گرم کندانسور را خارج می‌کند و یک موتور کمپرسور که مبرد خنک‌کننده (گاز) را درون سیستم و سیکل مدار گاز به چرخش در می‌آورد در این صورت می‌توان گفت در کولرهای گازی و اسپلیت‌ها 3 عدد خازن وجود دارد. همه این خازن‌ها به ترموستات موتور وصل هستند یعنی زمانی که ترموستات موتور روشن شود تمامی موتورها از یک خازن برای استارت استفاده می‌کند. خازن کمپرسور بزرگ‌ترین خازن است زیرا کمپرسور به انرژی بیشتری نسبت به دو موتور دیگر، نیاز دارد.

به چه علت خازن‌های کولرگازی سریع خراب می‌شوند؟

خازن‌های کولرگازی به سه دلیل بسیار زود خراب می‌شوند و باعث می‌شوند که کولرگازی استارت نکند و خوب کار نکند برای جلوگیری این مشکل ما در این مقاله سعی داریم تک تک این موارد رو اعلام کنیم و راهکار و چگونگی استفاده از خازن‌های کولرگازی رو به شما عزیزان توضیح بدیم.

سه دلیل اصلی برای خراب شدن خازن‌های کولرگازی :

  • گرمای بیش از حد
  • اضافه‌بار الکتریکی
  • ایراد قسمت‌های دیگر
  •  
گرمای بیش از حد

خازن الکترولیتی کولرگازی لایه‌ی جداکننده‌ی مرطوبی درون خود دارد که در صورت گرم شدن بیش از حد کولر گازی، خشک شده و اتصال کوتاه در آن ایجاد می‌شود. معمولاً اگر دمای خازن به بالای ۶۵ درجه سانتی‌گراد برسد، خازن خراب می‌شود.

اضافه بار الکتریکی

خازن کولر گازی به صورتی طراحی و ساخته شده که پس از رساندن کمپرسور و موتور فن به سه‌چهارم سرعت آن در حالت کار، از مدار جدا شود. طراحی به این صورت نیست که بتواند بار الکتریکی را به‌صورت دائم تحمّل کند. اگر عاملی جلوی چرخش موتور را بگیرد یا موتور بسوزد، خازن نیز احتمالاً براثر اضافه‌بار، خراب خواهد شد. ولتاژ بیشتر از حد مجاز نیز می‌تواند باعث خرابی خازن شود.

ایراد قسمت‌های دیگر

یکی دیگر از دلایل خرابی خازن‌ها جدا نشدن چندثانیه‌ای از مدار می‌شود اگر جدا نشود دمای خازن بیش از حد بالا خواهد رفت و یک کمپرسور یا موتور فن که به دلیل یاتاقان‌های فرسوده یا خرابی به سختی کار می‌کند، می‌تواند باعث سوختن خازن شود. یک کلید رله‌ی خراب نیز می‌تواند بارله کردن خازن در مدار به مدت طولانی، باعث گرم شدن بیش از حد آن شود. صاعقه می‌تواند باعث خرابی خازن، کمپرسور، موتور فن یا سیم‌های داخل کولرگازی شود. حتی یک موج الکتریکی ضعیف نیز می‌تواند خازن را خراب کند که می‌تواند منجر به اضافه بار کمپرسور و خرابی‌های بعدی شود.

عمر مفید خازن‌های کولر گازی

یک خازن کولر گازی که از آسیب، موج‌های الکتریکی، گرمای بیش از حد یا بارهای الکتریکی اضافی حفظ شده باشد، بالاخره براثر فرسودگی خراب خواهد شد. عمر متوسط خازن‌های کولر گازی بر اساس نوع آب‌وهوا و میزان مصرف، متفاوت است ولی معمولاً ۶ سال است. انواع باکیفیت خازن استارتی که معمولاً برای کولر گازی استفاده می‌شود، می‌تواند تا ۵۰ هزار استارت کار کند.

نکات مهم برای انتخاب خازن کولرگازی

برای تعویض خازن‌های کولری و انتخاب خازن مناسب باید به چند نکته توجه کنیم، برای تعویض خازن باید از ظرفیت صحیح آن اطمینان حاصل کنیم اگر به طرفیت خازن توجه نکنیم امکان دارد موجب سوختن و پاشیدن مایع درون به سایر اجزای درونی یونیت خارجی کولر گازی شود به کولرگازی و یا اسپلیت آسیب برساند.

تــلفن فروشگاه :02133530414

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *