ساید چنل بلوئر تک و سه فاز

ساید چنل چیست؟

پمپهای هواده شامل ساید چنل (بلوئر ساید چنل) و روتس بلوئر می باشند، ساید چنل معمولا برای ظرفیت هوادهی کمتر و روتس بلوئر برای ظرفیت هوادهی بیشتر استفاده می شود، ساید چنل از پمپ های گریز از مرکز بوده و روتس بلوئر به روش جابجایی مثبت کار می کند. ساید چنل با الکتروموتور به صورت کوپل مستقیم تولید می شود و روتس بلوئر ها به صورت کوپل غیر مستقیم می باشند که به صورت فولی و تسمه با الکتروموتور کوپل می شوند.

پمپ ساید چنل یا پمپ هواده ساید چنل که با نام های بلوئر ساید چنل، وکیوم ساید چنل نیز شناخته شده است در عین سادگی کاربردهای بسیاری در صنعت دارد. در واقع در هر صنعت و مکانی که نیاز به دمش و مکش هوا باشد ساید چنل کاربرد اساسی خواهد داشت

پمپ بلوئر ساید چنل

مشخصات فنی ساید چنل

پمپ ساید چنل توانایی انتقال سیال هوا یا گاز را به صورت مستقیم و غیر مستقیم و بدون واسطه در فشار و دبی های مختلفی را دارد فشاری که توسط Blower Side Channel تولید می شود 50 الی 700 میلی بار مثبت برای دمندگی و 50 الی 450 میلی بار منفی برای مکندگی می باشد ساید چنل بلوئر دارای دبی تولیدی 20 الی 600 مترمکعب بر ساعت می باشد که با توجه به پمپ های هواده مشابه دبی قابل توجهی می باشد پمپ ساید چنل به دلیل داشتن قابلیت تولید فشار و دبی در ظرفیت هایی که ذکر شد، تبدیل به یک پمپ دمنده و مکنده کاربردی در صنعت شده است.

ساید چنل ها در توان های مختلفی تولید شده اند و در دو مدل تک فاز و سه فاز قابل ارائه می باشند که مزیت مهمی برای این پمپ می باشد. الکتروموتور ساید چنل از توان 0.09 الی 20 کیلووات با دور 2900 RPM ساخته می شود. ساید چنل ها در کنار کارایی و کیفیت مناسب، قیمت اقتصادی و به صرفه ای برای مصرف کنندگان دارند. پمپ ساید چنل هم به صورت دمنده و هم به صورت مکنده کاربرد دارد و در سه مدل تک پروانه و دو پروانه و سه پروانه تولید می شود که تنوع خوبی در تولید ظرفیت های مختلف ایجاد کرده است.

هر ساید چنل در برند های مختلف دارای کاتالوگی بوده که تمامی مشخصات فنی ساید چنل در آن ذکر شده است. در این کاتالوگ ها نمودارهایی وجود دارد که بیان گر فشار و دبی تولیدی ساید چنل به صورت نقطه کاری می باشد و این نمودارها بسیار کاربردی هستند. ساید چنل از دسته پمپ هایی با مقاومت بالا می باشد و در صورتی که سرویس های این بلوئر از قبیل گریس کاری، تعویض بلبرینگ (در صورت خرابی) و تعویض پروانه (در صورت خرابی) به موقع و مرتب انجام گیرد، عمر بالایی خواهد داشت. یکی از مزیت های مهم ساید چنل Oil Free بودن آن است که در مسیر انتقال سیال هیچ گونه روغنی وجود ندارد به همین خاطر در کارهای آزمایشگاهی و سیستم های انتقال مواد غذایی کاربرد بسیار مناسبی دارد.

نحوه کارکرد بلوئر ساید چنل

اجزاء بلوئر ساید چنل
 1. الکترموتور: وظیفه الکتروموتور در ساید چنل تولید نیروی محرکه برای به چرخش در آوردن پروانه می باشد.
 2. پروانه: در ساید چنل پروانه وظیفه ایجاد فشار هوا و جابجایی سیال را بر عهده دارد که بیشتر مواقع از جنس آلمینیوم ساخته شده است.
 3. هوزینگ: هوزینگ در ساید چنل محل قرار گیری پروانه می باشد.
 4. لوله ورودی: سیال از طریق این مجرا وارد هوزینگ ساید چنل می شود که قطر این مجرا تاثیر مستقیمی بر دبی تولیدی توسط بلوئر ساید چنل دارد.
 5. لوله خروجی: لوله خروجی که اگزوز نیز نام برده می شود وظیفه خارج کردن هوای تحت فشار از ساید چنل را بر عهده دارد که از قطعات اصلی می باشد.
اجزاء بلوئر ساید چنل

مزایای بلوئر ساید چنل

 1. حمل نقل و جابجایی آسان
 2. کم حجم و سبک بودن
 3. پایین بودن استهلاک
 4. راندمان کاری بالا
 5. قیمت مناسب در قبال کارایی و کیفیت کاری بالا
 6. نصب و راه اندازی آسان
 7. مقاومت و طول عمر بالا
 8. آلودگی صوتی پایین
مزایای بلوئر ساید چنل
کاربرد پمپ ساید چنل
 1. صنعت خودرو سازی
 2. پرورش آبزیان
 3. صنعت پلاستیک
 4. صنعت سرامیک و کاشی
 5. سیستم های انتقال مواد
 6. سیستم های تصفیه خانه فاضلاب
 7. آزمایشگاه ها
 8. غذایی و بهداشتی

در صنعت پرورش آبزیان موضوع کمبود اکسیژن خیلی اهمیت دارد، به همین دلیل استفاده از پمپ هواده در این صنعت خیلی کاربردی می باشد. ساید چنل توانایی تزریق هوای فشرده از کف به استخرهای پرورش ماهی را دارد در این صورت با افزایش تعداد آبزیان و مصرف اکسیژن موجود در آب، استخر پرورش ماهی دچار کمبود اکسیژن نشده و تلفاتی رخ نمی دهد.

ساید چنل یکی از تجهیزات با اهمیت در سیستم های تصفیه خانه فاضلاب می باشد، عمل هوادهی در سیستم های تصفیه خانه فاضلاب کاربرد بسیاری دارد زیرا تصفیه فاضلاب را می توان با روش تزریق اکسیژن به استخرها یا مخازن تصفیه خانه، در زمان کوتاه تری انجام داد. با تزریق اکسیژن به آب تصفیه خانه توسط ساید چنل، باکتری های هوازی مواد آلی در زمان کمتری اکسید می شوند.

وکیوم ساید چنل یا بلوئر ساید چنل در سیستم های انتقال مواد جهت انتقال مواد پودری و گرانولی به روش های دمش و مکش، در تناژ ها و مسافت های مختلف کاربرد اساسی دارد.

از حالت دمش بلوئر ساید چنل در صنعت خودرو سازی جهت خشک کردن بوستر های ترمز خودرو بعد از تست اولیه استفاده می شود، البته در صنعت بزرگ خودرو سازی پمپ ساید چنل کاربردهای تخصصی بسیاری در دو حالت دمش و مکش وجود دارد.

.
انواع ساید چنل

نکات ایمنی حین کار با بلوئر ساید چنل

نکات ایمنی که در استفاده از ساید چنل (بلوئر) باید به آن ها توجه کرد عبارتند از:

 • جلوگیری از ورود سنگریزه یا اجسام سفت به داخل دستگاه که باعث آسیب رسیدن به پروانه ها می شود. لازم به ذکر است پروانه از گرانترین قطعه ساید چنل می باشد.
 • اگر دبی هوای خروجی بیشتر از دبی مورد نیاز باشد، باید این مقدار اضافی را با استفاده از شیر، قبل از ورود به سیستم خارج کرد.
 • بهترین زمان چک دوره ای، هنگام خاموش بودن دستگاه می باشد.
 • بعد از خاموش کردن دستگاه از دست زدن به آن خودداری کنید، زیرا بدنه دستگاه دمای بالایی دارد.

تــلفن فروشگاه :02133530414

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *