خازن ایگل استارت خشک کابلی

خازن ایگل استارت خشک کابلی وسیله‌ای الکتریکی است که قادر است انرژی الکتریکی را در خود ذخیره کند و شامل دو صفحه‌ی موازی فلزی است که در میان آن‌ها لایه‌ای از هوا یا عایق وجود دارد. خازن‌ها انرژی الکتریکی را در خود نگه می‌دارند و تحت شرایط خاصی، انرژی الکتریکی ذخیره شده در خود را آزاد می‌کنند و همچنین از آن‌ها برای صاف کردن سطح تغییرات ولتاژ مستقیم استفاده می‌کنند. البته از خازن‌های موجود در مدار به‌عنوان فیلتر نیز استفاده می‌شود، زیرا خازن‌ها به راحتی سیگنال‌های متناوب را عبور می‌دهند و مانع عبور سیگنال‌های مستقیم می‌شوند.

انواع زیادی خازن در مدار‌های الکتریکی به کار می‌روند که قادرند میدان‌های الکتریکی را در حجم‌های کوچک نگه دارند. بیشتر موتورهای صنعتی، موتورهای تک فاز هستند که به خاطر داشتن خازن و ذخیره‌ی انرژی و همچنین کلید گریز از مرکز یا کلاج از اهمیت بالایی برخوردارند. در الکتروموتورها دو نوع خازن استارت و دائم وجود دارد.

خازن ایگل استارت خشک کابلی جهت کار متناوب و غیر دائم به کار می‌روند و دارای ظرفیت زیاد و ولتاژ کم نسبت به خازن‌های دائم یا روغنی هستند و به طور لحظه‌ای وارد مدار می‌شوند و همراه سیم‌پیچ استارت از مدار خارج می‌گردند. خازن استار یا خشک با سیم‌پیچ استارت سری بسته می‌شود و در موتورهایی که سیم‌پیچ آن‌ها از مدار خارج می‌شود، کاربرد دارند. این خازن‌ها در رله‌های جریانی و ولتاژی استفاده می‌شوند و حداکثر استارت خازن راه انداز یا خشک حدود شش تا ده بار در ساعت است.

در موتورهای تک فاز القایی دو نوع سیم‌پیچ کمکی و اصلی وجود دارد که برای ایجاد چرخش یا گشتاور و راه اندازی موتور، به یک اختلاف فاز جریانی بین سیم پیچ کمکی و اصلی نیاز دارد. این اختلاف فاز توسط خازن استارت یا راه انداز ایجاد می‌شود.

خازن ایگل استارت خشک کابلی یا خازن‌های راه انداز نسبت به ابعادشان دارای ظرفیت خازنی و همچنین ولتاژ بالا هستند و به صورت موقت در مدار قرار می‌گیرند. به همین دلیل اگر در زمان طولانی تحت جریان قرار داشته باشند، آسیب می‌بینند، به همین دلیل از یک کلید گریز از مرکز یا همان کلاج استفاده می‌شود تا پس از راه اندازی، خازن را از مدار خارج کند.

بنابراین خازن استارت در طول مرحله‌ی راه اندازی موتور استفاده می‌شود و بعد از این که روتور یا چرخانه به سرعت از پیش تعیین شده رسید، خازن از مدار خارج می‌شود. این خازن‌ها بسته به کاربردشان ممکن است ولتاژهای مختلفی داشته باشند.

تــلفن فروشگاه :02133530414

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *