مکانیکال سیل یا نافی گراندفوس و یا سیل مکانیکی گراندفوس وسیله‌ای است که به اتصال قطعات و تجهیزات در یک سیستم آبرسان کمک می‌کند و از نشت سیال جاری بر اثر وجود اختلاف فشار در مرز قطعات و دور شافت در الکتروموتور و محفظه جلوگیری می‌کند تا پمپاژ به شکل صحیحی انجام پذیرد. مکانیکال سیل به نام‌های دیگری چون، سیل مکانیکی، نافی یا آب‌بند مکانیکی نیز معروف است.

نافی یا مکانیکال سیل گراندفوس یک قطعه‌ی بسیار حساس و یکی از اصلی‌ترین و پرمصرف‌ترین قطعات استهلاکی درصنعت سیالات و گازها می‌باشد و همچنین از ایمن‌ترین قطعات صنعتی است که برای جلوگیری از نشت مایعات و گازها به بیرون از سیستم مورد استفاده قرار می‌گیرد. در صورت بروز مشکل در این بخش، پمپ کارایی خود را از دست می‌دهد و کاملا از دور خارج می‌شود. کارایی سیل‌ها به طور عمده به مقدار چسبندگی میان قطعات، واشرها و درزبندهای به کار رفته در سیستم بستگی دارد.

سیل مکانیکی یا مکانیکال سیل گراندفوس شامل دو سطح صاف است که یکی ثابت و بر روی کاسه‌ی پمپ و دیگری متحرک و بر روی محور چرخی پمپ قرار می‌گیرد. روش کار این دو سطح به این صورت است که لایه‌ی نازکی از مایع بر روی سطوح سیل قرار گرفته و عملکرد آن را بهبود می‌بخشد. از عوامل مهم و تاثیرگذار در انتخاب سیل مکانیکی یا نافی جهت چرخش شافت، می‌توان به درجه حرارت، سرعت، قطر شافت و نوع سیال اشاره کرد. مکانیکال سیل یا نافی گراندفوس از جنس سیلیکن سیلیکن وایتون بوده و برای آب‎بندی انواع پمپ‌های گرانفوس به کار می‎رود.

باید به این نکته توجه داشت که مکانیکال سیل‌ یا نافی ها معمولا از دو قسمت فلزی و لاستیکی تشکیل شده‌اند و در برخی موارد هم قسمت چرخان نافی از زغال با روکش فولادی ساخته می‌شود. از طرفی سطح بین رینگ‌های دوار و ثابت، بسیار صیقلی و معمولا از دوجنس متفاوت سیلیکون و کارباید کربن است و از آنجا که به واسطه‌ی خاصیت مویینگی، سطح نازکی از سیال در بین سطوح سیل مکانیکی قرار دارد و سبب روان کاری آن می‌شود پس باید از کار کردن پمپ در شرایط کاری خشک جلوگیری شود، چرا که ممکن است آسیب جدی به مکانیکال سیل و در نتیجه پمپ وارد شود.

تــلفن فروشگاه :02133530414

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *