پمپ آب کف کش در گروه پمپ های مستغرق سانتریفیوژ قراردارد و جهت پمپاژ کردن آب تمیز از مخازن یا آبهای زیر زمینی استفاده می شود و امکان پمپاژ ذرات سایشی را ندارد. این پمپ آب دارای درجه حفاظت IP68 می باشد و می تواند در سیال به صورت کامل غوطه ور گردد. اگر شما مجبور به استخراج آب آشامیدنی خود از چاه هستید، باید وظیفه نظارت، پاکسازی و تحویل آن را بر عهده بگیرید. تفاوت پمپ آب کف کش با پمپ های شناور در محل قرار گیری آنهاست. یک پمپ آب کف کش خوب باید توانایی مکش آب و تحویل آن به شما را داشته باشد.

این پمپ شامل یک واحد پمپاژ مستغرق است که آب های زیرزمینی را به سمت بالا پمپاژ کرده و آن را در داخل یک مخزن ذخیره می کند تا در زمانی که به آن نیاز است، از آن استفاده شود.

پمپ آب کف کش دارای دو نوع، کف کش شناور و کف کش معمولی است. پمپ آب کف کش شناور دارای قطر کمتری نسبت به کف کش های معمولی است و در چاه هایی با قطر کمتر استفاده می شود.

پمپ های کف کش، معمولا از جنس استیل، چدن، آلومینیوم و پلاستیک ساخته می شوند که بر اساس موارد کاربرد، مورد استفاده قرار می گیرند به عنوان مثال در مناطقی که آب شور باشد و یا PH آب زیاد باشد از کف کش استیل (معروف به کف کش استیل آب شور) و یا کف کش با بدنه پلاستیک استفاده می شود، و همین طور در مناطقی که نه شوری آب و نه  PH  وجود داشته باشد از پمپ کف کش بدنه چدن یا آلومینیوم استفاده می گردد.

مزایای پمپ آب کف کش

پمپ های آب کف کش بسیار کار آمد بوده و دارای ظرفیت بالایی می باشند و همچنین نیاز به هزینه تعمیر و نگهداری کمتری دارند.

معایب پمپ آب کف کش

با توجه به اینکه تولرانس پروانه ها پایین است، از این پمپ ها فقط می توان در آب های تمیز و بدون آلودگی یا لجن استفاده کرد. از طرفی اینگونه پمپ ها به واسطه آب، خنک می گردند پس بنابراین باید در چاه هایی نصب گردند که در آن غرق شوند. خشک کار کردن پمپ آب کف کش موجب سوختن موتور آن می گردد.

نحوه کارکرد پمپ آب کف کش

در پمپ های آب کف کش موتور به پروانه ای که داخل یک محفظه قرار دارد، متصل شده است و با ورود مایعات به داخل پمپ، پروانه ها شروع به چرخش کرده و ماده سیال را حرکت می دهند و باعث تخلیه آن می شوند.

کاربرد پمپ آب کف کش

کف کش ها در پمپاژ آب صاف، مایعات رقیق، تخلیه چاه ها و مخازن، استخرها، گلخانه ها و مزارع و باغات استفاده می شود.

نکات مهم جهت انتخاب و نصب پمپ آب کف کش

  • پمپ های کف کش جهت خنک کردن موتور خود از آب موجود استفاده می کنند. پس بنابراین قبل از نصب پمپ آب کف کش محل مورد نظر باید پر از آب باشد. کاهش جریان آب و بیرون ماندن کف کش، سبب از کار افتادن موتور آن می گردد. به همین جهت برای کنترل سطح سیال و جلوگیری از کارکرد بیش از حد موتور پمپ آب کف کش، باید از یک فلوتر یا کنترل سطح استفاده نمود .

کنترل سطح قطعه ای مکانیکی و برقی است که به تابلو فرمان مرکزی وصل می شود و از دو الکترود تشکیل شده است که اولی در پایین ترین سطح چاه و در نزدیک پمپ آب کف کش و دیگری در بالاتر از آن قرار می گیرد و زمانیکه سطح سیال به الکترود بالایی برسد پمپ شروع به فعالیت کرده و هنگامی که سطح سیال به الکترود پایین برسد پمپ آب خاموش می گردد.

لازم به ذکر است کنترل سطح ها از یک میله فلزی جهت کنترل سطح سیال استفاده می کنند که این الکترود به دلیل چسبیدن و رسوب ذرات باید هرچند وقت، رسوب زدایی شوند.

  • جنس پمپ آب کف کش باید با توجه به موارد کاربرد انتخاب گردد.به عنوان مثال در مواردی که از الکل و اسید و … استفاده می شود نباید از پمپ آب کف کش با جنس چدن استفاده گردد.
  • برای انتخاب یک پمپ مناسب، به کاربرد پمپ آب کف کش و نوع چاه خود توجه داشته باشید، معیار های انتخاب یک پمپ آب کف کش باید براساس، ظرفیت پمپ و ظرفیت پمپاژ آن از چاه باشد.

باید ها و نباید های استفاده از پمپ آب کف کش

باید ها

  • اگر شما قصد خرید یک پمپ آب دست دوم را دارید، لطفا زمان بیشتری صرف کنید تا از سلامت پمپ آب و کابل کشی آن مطلع شوید
  • قبل از خرید و نصب پمپ آب، به نوع کاربرد خود نیز توجه داشته باشید (جهت پمپاژ آب تمیز از پمپ آب کف کش و جهت پمپاژ آب های آلوده از پمپ آب لجن کش استفاده شود)
  • در پمپ آب کف کش باید حداکثر عمق غوطه وری در نظر گرفته شود (اگر پمپی زیر حداقل ارتفاع کار کند برق زیادی مصرف کرده و در نهایت از کار می افتد)

نباید ها

  • از پمپ آب کف کش در آب هایی که اسیدی هستند و یا اصطلاحا قابلیت خورندگی دارند استفاده نکنید
  • اجازه ندهید پمپ آب در فضای خشک و بدون آب کار کند

تــلفن فروشگاه :02133530414

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *